הגלריה בבית דניאל משלח יד

תאריך התחלה: 11.11.2022
תאריך סיום: 9.1.2023

משלח יד  מירב טרכטמן-כהן | אוצרת: עירית אביר

פתיחה: יום שישי, 11.11.22 בשעה 11:00, בבית דניאל

מירב טרכטמן-כהן היא בעלת-מלאכות רבות: אמנית, מאיירת, מעצבת, מתבוננת. היא מסתובבת שנים בתל אביב, ברגל ובאופניים, ומתבוננת. המבט שלה מפרק את המרחב העירוני.

העיר מורכבת ממערכת שכבות, אופקיות ואנכיות: כולן מזינות, מרכיבות ומאפשרות זו את זו, לא תיתכן האחת ללא השנייה. יש שכבות מבניות, תנועתיות, שכבות צמחיה ובעלי חיים, תושבים, מבקרים, עובדים, שכבות פסולת ועוד. חלק מהשכבות סטטיות, חלקן בתנועה מתמדת. במארג החיים התזזיתי, ניתן לפספס בקלות שכבות שונות.

מירב מבחינה בפרטים: במה שמצוי בין הקווים. בקלקולים והאלתורים. במה שקיים בין הבניינים, ובין החצרות. היא רואה את האנשים: אלה שפעולתם היא זו המאפשרת את קיומן כל המערכות, אלה שבזכותם העיר מתפקדת.

אין במבטה התרפקות נוסטלגית, אבל יש מבט חומל ומחייך, שמקפיא רגעים בודדים, ויודע שאין רגע גדול או רגע קטן, אין עבודה אחת החשובה יותר מהשנייה, ולא תיתכן אחת ללא האחרות. המבט של מירב מעריך את אנשי העמל.

התערוכה מציגה סדרת רישומים בשחור לבן ובצבע, המתמקדת באנשי העמל ובעלי המלאכה במרחב הציבורי. האיורים פורסמו לראשונה בגיליונות עכבר העיר בשנות ה-90 של המאה הקודמת, חלקם איורי שער.

כשבוחנים לעומק את הדמויות שתועדו לפני עשורים, ניתן להבחין במספר שינויים מהותיים. חלק מהמלאכות חלפו מהעולם, ואין להן עוד ייצוג.

חלק מהדמויות שעדיין מסתובבות בינינו הן על-זמניות. מנקה חדרי-מדרגות עדיין נוסע על אותן אופניים עירוניות חסרות מיתוג, והמטאטא, המגב, הצינור והסמרטוטים גם הם לא שודרגו. עם זאת, אנשי העמל בשנות ה-90 היו ברובם קשישים או עולים מברית המועצות, שיצאו לתור אחרי משלח-ידם ביוזמות עצמאיות. אלה שודרגו כיום לעובדי קבלן, פרטים אנונימיים מתחלפים, עובדים זרים, פליטים וערבים.

בעידן בינות-מלאכותיות, נדמה שגם משלח היד של מירב המאיירת עומד לעבור מן העולם.

עירית אביר

התערוכה תוצג בחודשים נובמבר-דצמבר 2022

שעות פתיחת הגלריה בבית דניאל (אולם רחל):
ימים א'-ה': 9:00-17:00
ו':  9:00-12:00; 17:30-19:00 (יש להתקשר מראש)
שבת – 9:30-11:00 (יש לבדוק מראש האם פתוח. הפתיחה בהתאם לזמני התפילה)

הכניסה חופשית

 

על הגלריה

באפריל 2021, הושקה הגלריה בבית דניאל, באולם רחל המחודש (מבואת הכניסה)

הגלריה בבית דניאל היא גלריה לאמנות חברתית, השואפת לחינוך לתרבות ואמנות ככלי לשינוי תפיסתי וחברתי.
אנו מאמינים שהאמנות מאפשרת להעלות סוגיות לשיח ציבורי, ופועלת כמתווכת ומגשרת בין המגזרים השונים בחברה, דרך הענקת במה וקידום הנראות של מיעוטים בחברה הישראלית.
אנו שואפים ליצירת דיאלוג עם האמנות ולהניע לאקטיביזם ולמעורבות חברתית.

אנחנו מציגים אמנות ביקורתית, אמנות החושפת ומעצימה אוכלוסיות מקצוות החברה, אמנות החותרת ל'תיקון עולם' – ערך מרכזי של התנועה הרפורמית.

הגלריה פתוחה לקהל בימי א' – ה' בשעות 17:00 – 9:00 ובשעות פעילות בית הכנסת

על האוצרת - עירית אביר

עירית אביר היא אדריכלית ומעצבת, בוגרת הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, בעלת משרד עצמאי. בנוסף עוסקת בעיצוב, איור ואוצרות.

בית דניאל מרכז ליהדות מתקדמת תל אביב יפו
בני דן 62, תל אביב
(מפה)
03-5442740
office@beit-daniel.org.il