מרכזי דניאל קהילת בית דניאל

מאז נפתח לפני כ-30 שנה בהנהגתו של הרב מאיר אזרי, משמש בית דניאל בית כנסת לאלפים רבים מתושבי גוש דן המבקשים להכניס לחייהם מימד של קהילה, רוחניות ותרבות יהודית. לצד תפילות וטקסים שוויוניים ברוח היהדות המתקדמת, מקיים בית דניאל תכניות בר ובת מצווה ייחודיות, מרכז גיור, תכניות לימוד והעשרה לבתי ספר, גני ילדים, שיעורים וקורסים. מאות זוגות נישאו באמצעות רבני בית דניאל, ואלפים פוקדים מדי שנה את תיקון ליל שבועות, קריאת המגילה בפורים, אירועי שמחת תורה או הטקסים לציון תשעה באב ויום השואה. כמו כן מתקיימות במקום מסגרות לימוד לבני גיל הזהב. בית דניאל זוכה להכרה ציבורית ולתמיכה מהסוכנות היהודית, מעיריית תל אביב–יפו, וכן מקרנות פרטיות וציבוריות. בין אם כחברים ובין אם כמבקרים ומשתתפים, אתם מוזמנים להיות חלק מהקהילה התוססת שלנו ולהשתתף בפעילותינו העניפה. לפרטים נוספים על תכניות הבית והצטרפות לחוג חברי בית דניאל הנכם מוזמנים לפנות למשרדי הקהילה.

בית דניאל ומרכז הפעילות של מרכזי דניאל ליהדות מתקדמת המפעילים, בין השאר, את משכנות רות דניאל ביפו, קהילת הלב במרכז צוקר בת"א ורשת גנים וצהרונים הפרוסה בעיר.

היכל בית הכנסת
בית הכנסת, שעוצב על ידי האדריכלים צ´רני – קפלן מהווה תרומה ארכיטקטונית ניכרת לסביבתו. עיצוב בית דניאל, נעשה במכוון על מנת להבליט את מרכזיות בית התפילה, כמקום שיוויוני וקהילתי. לדוגמה, לא עוצבה עזרת נשים והישיבה משותפת, הכסאות אינם קבועים ומאפשרים למתפללים ולחברי הקהילה לעצב את אופי התפילה וסגנונה.

בית הכנסת מזכיר את בתי הכנסת המזרחיים בצפת ובספרד, בשילוב אלמנטים מערביים. היכל בית הכנסת של בית דניאל עוצב כך שייתן ביטוי להשקפה הפילוסופית של התנועה ליהדות מתקדמת בנוגע לעדכון מתמיד ומתחדש של דתנו הקדומה. עלינו לחפש ולפתח ביטויים לכך, לא רק בפולחן ובמחשבה, אלא גם במציאות האסתטית והחומרית של העולם כיום. על עיצוב בית הכנסת אחראי האמן פיליפ רנצר. בציור הקיר התחתון כתוב: "בראשית ברא ה´ את השמים ואת הארץ". אמונתנו היא כי הטבע כולו הוא בריאה אלוהית, וכי כל אדם ואדם שווים בעיני האל. אמונה זו היא אחת מאבני היסוד עליהן מושתת היהדות. הקורה העליונה מבטאת את תפילת "שמע", יסוד חיוני נוסף באמונתנו. תפילה זו מסכמת את אמונתנו ואמונתם הבסיסית של יהודים רבים, באל אחד, יחיד ונצחי. היכל בית הכנסת מעוטר בפסוקים מדברי נביאי ישראל אשר מדברים על אחריות חברתית, צדק ומוסר.

בית דניאל נמצא ברחוב בני דן 62, תל אביב.

דילוג לתוכן