גנים ובתי ספר שונים ביחד- פרויקט חינוכי אמנותי

שונים ביחד הוא פרויקט חינוכי-אומנותי שמטרתו להנחיל ערכים של שוויון, סובלנות, הכרת האחר וקיום משותף. נשיא המדינה ראובן ריבלין כתב בעקבות ביקור רעייתו נחמה בפתיחת התערוכה את המילים הבאות: "התערוכה הזו יכולה ללמד שיעור באנושיות, בסובלנות, בהכלה, באורך רוח ובאהבת האדם, אנו זקוקים לתקווה הזו, ליכולת של בני הנוער להרגיש – גם מעבר למה שרואים, להביט קדימה.  אני תקווה שהפרויקט המקסים הזה ימשיך להצליח  ויהיה אבן שואבת למפגש בין בני נוער מכל הדתות העדות והמגזרים".

בשנים שעברו זכו מאות אלפים לראות את תוצרי הפרויקט של  בשלטי ענק בגודל של כ-9 מ"ר שנתלו ברחבי נמל יפו או על קירותיו החיצוניים של דיזנגוף סנטר בלב העיר תל אביב- יפו. כמו כן, הוצגה תערוכה מוקטנת במרכזים שונים בצפון אמריקה, וגם השנה תנדוד התערוכה המוקטנת בחו"ל.

בשנה שעברה, בשל פרוץ הקורונה לחיינו, לא יכולנו לקיים תערוכה במתוכנן, אך התאמנו את עצמנו לנסיבות, קיימנו פרויקט טיקטוק לעידוד סובלנות וקבלת האחר ויצאנו בפרויקט יזמות חברתית, שאת תוצאותיו נראה במהלך השנה הזו.

הפרויקט מתקיים בתמיכת מנהל החינוך של עיריית תל אביב-יפו ובשנים הקודמות התארחו בפתיחת התערוכה ראש העיר מר רון חולדאי וסגנית ראש העיר אופירה יוחנן וולק.

 

לו"ז והנחיות להגשת העבודות לתערוכה:

 • יש לשלוח את העבודות עד ליום ראשון, 18.4.21.
 • את העבודות יש לסרוק באיכות גבוהה (600dpi לפחות, עדיף 1200dpi) ולשלוח את הקבצים בפורמט jgp או pdf בדוא"ל בלבד לכתובת: schools@beit-daniel.org.il.
 • לקבצים כבדים מומלץ להשתמש באתרים לשליחת קבצים גדולים כמו Jumbomail או We Transfer וכדו'.
 • לאיכות הדפסה טובה, מומלץ לעבוד מראש בגודל A3, ורק אם אין ברירה בגודל A4.
 • מומלץ להשתמש בצבעוניות רבה ולמלא את הדף. לא יתקבלו עבודות בצבעי עיפרון.
 • יש לציין בצורה מסודרת את הפרטים הבאים: שם התלמיד/ה (בעברית ובאנגלית), כיתה, שם בית הספר, עיר, שם המורה, דוא"ל + טלפון להתקשרות, שמות ההורים + מספרי טלפון.
 • מועד פתיחה משוער: תחילת יוני 2021. התערוכה תוצג במשך חודש בערך.
 • המשתתפים בתערוכה יצטרכו להחתים את הוריהם על תקנון השתתפות.

להתרשמות מהפרויקט אנא בקרו באתר הפרויקט: http://shonim-beyahad.org.il/

ובפייסבוק שונים ביחד: https://www.facebook.com/shonimbeyahad/ (מוזמנים לעשות לנו "לייק" ולהמשיך להתעדכן)

 

לתיאום מפגשים ולפרטים נוספים אתם מוזמנים לפנות למיכל יניב, רכזת תכניות חינוך בתי ספר בבית דניאל: schools@beit-daniel.org.il או בטלפון: 03-5442740.

* * * *

הנחיות למורות ומורים אשר מעבירים את פרויקט שונים ביחד במסגרת בית ספרית:

השנה אנו ערוכים לפעול בהתאם להחיות משרד הבריאות, להנחות מורות ומורים במפגשים אישיים או בזום, על מנת שתוכלו להמשיך לפעול בבית הספר ולהנחות את התלמידות והתלמידים גם לעבודה בבית, במקרה הצורך. אנו מקווים לקיים את תערוכת החוצות המסורתית שלנו כרגיל, עם טקס פתיחה חגיגי ופעילויות נוספות סביב התערוכה, אך ערוכים גם לפורמט דיגיטלי של תערוכה, שתזכה לחשיפה גדולה בארץ ובחו"ל.

אנו פותחים במסע לעידוד תלמידים בכיתות ב-יב ליצור עבודות אומנות בציור או בצילום, תחת הכותרת "שונים ביחד" שעיקרו הרצון להכיר את האחר.

את העבודות שיוצגו בתערוכה תבחר ועדת אוצרים בה חברים אנשי אומנות, רוח וחינוך בהובלת ד"ר עדנה בר-רומי פרלמן.

גם השנה אנו מזמינים את בתי הספר המעוניינים בכך להשתלב בתוכנית החינוכית המלווה את הפרויקט. במסגרת זו יוכל כל בית ספר או מוסד חינוכי שיבחר בכך לקבל מערכי שיעור למפגשים בנושא קבלת האחר, סובלנות וחיים משותפים. את המפגשים יוכלו להנחות מורים מטעם בית דניאל או  צוות המורים של בית הספר.

ניתן להגיש יצירות לתערוכה ללא השתתפות תלמידי בית הספר בתוכנית החינוכית. מכל מקום, אנו ממליצים לערב בפרויקט מורה לאמנות, על מנת שיוכל לכוון את התלמידים ליצירת תוצרים ברמה אמנותית גבוהה.

התוכנית המוצעת עושה שימוש במושגים וכלים מעולם האומנות, דרכם ניקח את התלמידים למסע של התבוננות עצמית והושטת יד לזולת. התכנים מותאמים לשכבת הגיל של הלומדים.

דוגמאות למפגשים (ניתן לבחור מפגש אחד או יותר):

 1. מי אני, מי אתה? היכרות עם תוכנית שונים ביחד ועם המושגים זהות, שונות, ייחודיות וסובלנות.
 2. דברים שרואים מכאן, לא רואים משם – תרגול נקודות מבט שונות באמצעות תעתועי ראייה.
 3. אחדות או אחידות? הפליט – זהויות שונות בחברה הישראלית ושיחה על האתגרים הניצבים בפני חברה פתוחה ומגוונת ועל המתח שבין אחדות לאחידות.
 4. תוויות, סטריאוטיפים ודעות קדומות – על מה שמסתתר מאחורי המבט הראשון.
 5. נגישות והוגנות – התבוננות והתנסות בנגישות בבית הספר ובחיי היומיום.* * * * *

יש לכם שאלות? כתבו לנו:

  על הפרויקט 'שונים ביחד'

  "שונים ביחד" הוא פרויקט חינוכי אומנותי, במסגרתו ילדים מכינים יצירות אמנות בנושאים הקשורים לקבלת האחר, שוויון וסובלנות. היצירות יוצגו בתערוכת חוצות מרשימה בנמל יפו.  בשנתיים האחרונות ראו את התערוכה עשרות אלפים בדיזנגוף סנטר, השנה יראו את התערוכה רבים נוספים. לראשונה, ישתתפו השנה בפרויקט, מלבד בתי ספר ומרכזים קהילתיים מרחבי הארץ, גם בתי ספר יהודיים מחו"ל.

  הפרויקט הישראלי הוא שלוחה של מיזם Embracing Our Differences שהחל לפני למעלה מעשור בעיר סרסוטה שבפלורידה, ופועל בהצלחה רבה כבר ברחבי ארצות הברית. זוהי שנתו הרביעית של הפרויקט בישראל, שהובא לארץ על ידי מרכזי דניאל ליהדות מתקדמת, בתמיכת הפדרציה של הקהילה היהודית בסרסוטה, פלורידה, שגייסה כספים למימון הפרויקט.

   

  בית דניאל מרכז ליהדות מתקדמת תל אביב יפו
  בני דן 62, תל אביב (מפה)
  טלפון: 03-5442740
  office@beit-daniel.org.il