מרכזי דניאל משפחת דניאל

ג´רארד דניאל נולד בהמבורג, גרמניה, למשפחה יהודית אורתודוכסית מודרנית. הוא למד בגימנסיה היהודית “תלמוד תורה אובראלטשולר”. כשסיים את חוק לימודיו, עלה לארץ ישראל,  פלסטינה דאז. בארץ ישראל המנדטורית התחתן ג´רארד עם רות פיילשנפלד, שמשפחתה עלתה לישראל מוקדם יותר מברלין. נולדו להם שני ילדים, ראלף ומרים, שניהם נולדו בתל אביב. ב-1947 הצטרף ג´רארד יחד עם משפחתו לאחיו.

בהגיעם לארצות הברית, נעשו עד מהרה רות וג´רארד מעורבים בקידום מטרות יהודיות אמריקאיות ליברליות ובסיוע לנזקקים. ב-1980 נבחר ג´רארד לנשיא האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת ורות כיהנה כגזברית האיגוד. בנוסף לכך הם היו פעילים מרכזיים בארגונים רבים נוספים, כגון: U.A.H.C, שירותי משפחה בניו יורק ופלורידה, הפדרציה היהודית סרסוטה-מנטי, המועצה היהודית לדיור, ההיברו יוניון קולג´, הפדרציה היהודית של ווסצ´סטר, הפדרציה, האופרה של סרסוטה, טמפל בית ישראל וארגונים מקומיים נוספים.

בשנת 1990, מתוך דבקותם ביהדות המתקדמת ומתוך אהבתם לישראל, בנו רות וג´רארד בית כנסת רפורמי ומרכז קהילתי בתל אביב – בית דניאל.

ההישגים של בית דניאל בתל אביב הובילו את משפחת דניאל לבנות מרכז קהילתי רפורמי נוסף ביפו. רות נפטרה ב-2006 ולא חיתה לראות את ההשלמה של היוזמה הגדולה הזו. אך חזונה וחלומותיה הנוגעים לקירוב היהדות המתקדמת לחברה הישראלית ממשיכים לחיות והמרכז ביפו, “משכנות רות דניאל”, נקרא על שמה.

בשנת 2008 העניק ראש עיריית תל אביב לג'רארד את התואר יקיר העיר תל אביב וההיברו יוניון קולג´ העניק לו תואר ד”ר לשם כבוד.

מעל הכול, העניקה משפחת דניאל אהבה ומסירות למרכזי דניאל. בזכות ג´רארד, רות, וילדיהם מרים וראלף, פורחת היהדות המתקדמת בתל אביב וביפו. משפחת דניאל לא עזרה רק לבנות בניינים אלא סייעה לבניית קהילה חזקה וצומחת. הם ממשיכים לעבוד קשה על מנת לשמר ולהפעיל את התוכניות של מרכזי דניאל ולהגיע לאנשים נוספים, כשבכל היוזמות שלהם, יש להם חזון של שינוי חברתי כולל.

כיום פועלים בני הדור השני של המשפחה לקידום מרכזי דניאל ליהדות מתקדמת בתל אביב – יפו. ראלף דניאל ומרים וולף לצד בן זוגה לארי וולף פעילים בניהול ידידי מרכזי דניאל בארה”ב.