סבתא לא ידעה קרוא וכתוב ערב השקה לספרה של פרופ' רחל אליאור

אנו שמחים לארח אצלנו את פרופ' רחל אליאור בערב השקה לכבוד ספרה
'סבתא לא ידעה קרוא וכתוב – על הלימוד ועל הבורות, על השעבוד ועל החירות'.

בתכנית:
19:30:  התכנסות ודברי הקדמה – הרבה גליה סדן
20:00: 'נשים שוות' – שופטת בית המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות, הגב' דליה דורנר
****לצערנו בשל סיבות לא צפויות השופטת דליה דורנר לא תוכל להשתתף, במקומה תדבר ד"ר יופי תירוש – ראש בית ספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר, וכלת פרס גורני למשפט ציבורי לשנת 2018****
'כי אלוהים נתן לגבר את הסמכות לשלטון' – האמנם?  – דברים מאת פרופ' רחל אליאור

על הספר: הספר "סבתא לא ידעה קרוא וכתוב: על הלימוד ועל הבורות, על השעבוד ועל החירות" עוסק בהיסטוריה אינטלקטואלית וחברתית של נשים בחברה הפטריארכלית, בכלל, ובחייהן 'הנורמטיביים' מנקודת הראות הגברית, של נשים יהודיות בעולם המסורתי, בפרט. הספר בוחן כמה שאלות שטרם נשאלו: מדוע בספרייה של 'עם הספר' אין אף ספר שכתבה אישה יהודייה בלשון הקודש והביאה לדפוס בימי חייה, לפני המאה העשרים? מדוע אין אף כתב-יד או ספר נדפס בשפה העברית, שנחשב כספר בעל ערך, בין מאה אלף הספרים העבריים ושמונים אלף כתבי היד העבריים השמורים בספרייה הלאומית בירושלים, ספר שנכתב בידי אישה יהודייה בין ימי דבורה הנביאה לימיה של הסופרת דבורה בארון ? ואיך קשורה עובדה ביבליוגרפית זו לשאלה הנוקבת מדוע למעלה ממחצית העולות החדשות מעל לגיל 15 שהגיעו מאסיה ומאפריקה בשש השנים הראשונות להקמת מדינת ישראל, לא ידעו קרוא וכתוב בשום שפה? מדוע קרוב ל-30% מכל העולות החדשות מכל הארצות לא סיימו בית ספר יסודי? מדוע משווים בברכות השחר עבדים לנשים? מה הרוויחו הגברים היהודים, שתמיד למדו מהשליש השני של העשור הראשון לחייהם ועד גיל בר מצווה לימוד חובה בלשון הקודש, מכך שהשאירו את כל הנשים ברוב הקהילות בורות, תלויות, עניות וצייתניות? ומה היא משמעותה ההיסטורית של בלעדיות סמכות הדעת שנטלו לעצמם כל הגברים היהודים בשמה של הטענה שניסח יוסף בן מתתיהו בשלהי המאה הראשונה לספירה : "כי אלוהים נתן לגבר את סמכות השלטון" (נגד אפיון ב, כד) ושללו מכל הנשים היהודיות לאורך כל ההיסטוריה?

הכניסה חופשית. ההרשמה מראש.
במהלך הערב אפשר יהיה לרכוש את הספר במחיר של 100 ש"ח במקום 139 ש"ח. המעוניינים לרכוש את הספר בהנחה, אנא ציינו זאת בעת ההרשמה.
להרשמה:
[contact-form-7 404 "Not Found"]

בית דניאל מרכז ליהדות מתקדמת תל אביב יפו
בני דן 62, תל אביב
(מפה)
03-5442740
office@beit-daniel.org.il