מהו המפתח לאושר? טיפים בהשראת הפסיכולוגיה החיובית מיה דובינסקי

חודש אדר מזמין אותנו "להרבות בשמחה", אז כיצד נוכל ליישם את עקרון השמחה בחיינו?

  • אמרו תודה: הנטייה הטבעית שלנו היא לחשוב על מה שחסר בחיינו, על מה שעוד ניתן להשיג. הפסיכולוגיה החיובית והמסורת היהודית גם יחד מציעות לנו גישה אחרת- עצרו בכל יום וחשבו על דבר טוב אחד בחייכם,  על אירוע חיובי שקרה היום ואמרו עליו תודה. אמירת התודה מוכחת מחקרית כדרך להגביר את תחושת האושר!
  • אמצו את שיטת הטקס: לילדים ולמבוגרים אין כמו שגרה קבועה וצפויה כדי להקנות תחושת ביטחון. אמצו מספר טקסים קבועים ביום שעושים לכם טוב, בין אם זו כוס הקפה בצהריים, דקה של נשימת אוויר צח או ארוחת ערב עם מי שאתם אוהבים.
  • פחות זה יותר: תכננו לכל יום מטרה אחת מדידה וניתנת להשגה ואמר לעצמכם "אם אשלים את המשימה הזו אוכל להגיד שהיה לי יום טוב". נסו להיפטר קודם ממשימות שמעיקות עליכם במיוחד.
  • עשו טוב- יהיה טוב: תחושת האושר שלנו כרוכה בתחושת הסיפוק שאנו חווים מחיי היום יום. מחקרים רבים בפסיכולוגיה החברתית והחיובית מוכיחים שכאשר אנו חשים משמעותיים לאחרים בחיינו תחושת הסיפוק שלנו עולה. חשבו על הפעם האחרונה בה עזרתם לאדם אחר, מהי הדרך בה אתם יכולים להיטיב עם העולם? סביר מאוד להניח שזו גם הדרך שלכם להגשמה עצמית.
  • מילים בוראות מציאות: התורה מספרת לנו שהעולם נברא במילים. לאחרונה עלו אל התודעה הציבורית מחקרים בפיזיקת הקוונטים. על אף שהם שנויים במחלוקת, מובאת בהם תיאוריה מעניינת שהפסיכולוגיה מקדמת כבר שנים- בכוחן של מחשבות ומילים לשנות את המציאות. באחד המחקרים מילים חיוביות ושליליות שהודבקו לבקבוקי מים שינו את המבנה המולקולרי של המים! הקפידו להתנסח בחיוביות ואופטימיות ולפרגן לעצמכם, בראו בעזרת המילים שלכם את המציאות הרצויה לכם.
  • אתם הבמאים של הצגת חייכם: אם אתם מחכים לאישור וחיזוק מאנשים סביבכם ייתכן שתחכו הרבה זמן. זכרו, בחיים שלהם הם השחקנים הראשיים ואתם  במקרה הטוב דמויות משנה ובמקרה הטוב פחות- ניצבים. התמקדו בלהיות הבמאים והשחקנים הראשיים של ההצגה שלכם ואל תחכו לאוסקר על שחקני המשנה הטובים ביותר.
  • זכרו "מצווה גדולה להיות בשמחה" – השמחה כמו שאר המצוות במסורת היהודית היא התחייבות שיש בצידה עמל והיא איננה מובנת מאליה, אך לצד זאת היא יכולה לתרום להעשרת החיים הרוחניים שלנו ולהיות הדרך שלנו להתחבר למסורת היהודית.